spiewak1

spiewak2

spiewak3

Śpiewak, a konkretniej drozd śpiewak, to średniej wielkości ptak z rodziny drozdów.

Występowanie
Drozd śpiewak występuje na terenie znacznej części Europy, oraz w niektórych rejonach Azji. Jeśli chodzi o Europę, występuje wszędzie poza rejonami wyjątków ciepłymi, takimi jak Półwysep Iberyjski. Sztucznie przeniesiono go do Nowej Zelandii oraz do Australii, gdzie jego populacja zaczęła się rozrastać. Jest ptakiem wędrownym – gatunki przebywające w zimniejszych częściach świata, zimową porą, migrują na południe, docierając nawet do Afryki. Ptaki mieszkające w cieplejszych krajach są osiadłe – nie migrują.

Drozd śpiewak występuje przede wszystkim w lasach, parkach, miejscach, które charakteryzują się dość bogatym poszyciem. Gniazdo zakłada głównie w krzakach i na drzewach. Kształt gniazda jest wielką ciekawostką – gniazdo przypomina filiżankę i w celu ochrony przed zimnem oraz wzmocnienia, jest podklejone błotem.



Wygląd
Ptak o długości ciała nie przekraczającej 23 centymetrów. Upierzenie samicy i samca jest dokładnie teka same. Brązowy grzbiet kontrastuje z kremowo – żółtym brzuchem, na którym można wyróżnić szereg cętek. Biały dół brzucha, różowe stopy i nogi, oraz żółtawy dziób.

Pożywienie
Drozd śpiewak jest ptakiem, który żywi się zarówno pokarmem pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego, zawsze jednak wybiera miękkie rzeczy. W przypadku zwierząt, najchętniej zjada takie bezkręgowce jak ślimaki czy tez dżdżownice, w przypadku roślin, najchętniej sięga po miękkie owoce – na przykład owoce jagód. Zjadając ślimaki, w bardzo ciekawy sposób pozbywa się skorupek – uderza w nie kamieniem, a pozostałe części czyści przed zjedzeniem.

Lęgi
Samica wyprowadza 2, 3 lęgi w roku, składając w gnieździe do 7 jaj. Wysiaduje je sama, przez około 17 dni. Kolejne 17 dni upływa, zanim młode staną się upierzone i zdolne do latania.

Ptak ten jest ptakiem dość popularnym, jest jednak objęty ochroną gatunkową. Powodem takiego stanu rzeczy, jest malejąca w niektórych rejonach świata populacja tych ptaków, oraz przypadki łapania ich do niewoli. Taka sytuacja pojawia się dość często – drozdy bywają wyłapywane, głownie z uwagi na swój unikalny głos.