sikora-czubatka1

sikora-czubatka2

sikora-czubatka3

Sikora czubatka to niewielki ptak z rodziny sikor.

Występowanie
Sikora czubatka jest ptakiem powszechnie występującym na terenie całej Europy, oczywiście również w Polsce. Można szybciej wymienić rejony, w których nie można jej spotkać – nie można jej spotkać na terenie Skandynawii, w Irlandii czy Szkocji. Jeśli chodzi o Azję, w której również występuje, przede wszystkim pojawia się na terenie Azji Mniejszej.

Sikora czubatka powszechnie również występuje w Polsce. Jest uznawany jako ptak średnio liczny. Pojawia się na terenie całego kraju, choć przede wszystkim w miejscach obfitych w lasy iglaste. W rejonach, gdzie takich lasów nie ma, praktycznie nie występuje.

Najczęściej spotykana jest wewnątrz lasów, rzadziej na ich obrzeżach. Swoje gniazda tworzy, wykłuwając je w spróchniałych drzewach. Jest klasycznym przykładem dziuplaka. Buduje swoje dziuple lub wykorzystuje te, które są opuszczone przez inne zwierzęta. Wykorzystuje również nierzadko, naturalne zagłębienia w drzewach, zakamarki gałęzi i inne miejsca, które pozwalają stworzyć jej takie miejsce bytowania.Wygląd
Sikorka czubatka, różni się nieco wyglądem, od powszechnie występujących w naszym kraju sikorek o żółtawym upierzeniu. Obie płcie ubarwione są identycznie. Charakterystyczną cechą czubatek, to czub z piór na górze głowy.

Pożywienie
Sikorki czubatki żywią się owadami, larwami, pająkami i podobnymi zwierzętami. Bardzo często chwytają je w czasie lotu, jednak nie jest to generalna zasada. Zimą nierzadko decyduje się na korzystanie z karmników wystawionych przez człowieka, jednak unika siedzib ludzkich – najczęściej wybiera karmniki, które są wystawione w okolicach lasów.

Lęgi
Samica sikorki czubatki wyprowadza przeważnie 2 lęgi, pod warunkiem, że warunki ku temu są korzystne. Zdarza się, że lęg jest jeden. Składa 5, maksymalnie 7 jaj, które wysiaduje przez około 14 dni. Po kolejnych 20 – 22 dniach, młode wylatują z gniazda. Do tego czasu są karmione zarówno przez samca jak i samicę. Po wylocie zdarza się jednak, że są w dalszym ciągu dokarmiane.

Sikorki czubatki to gatunek, który w Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.