Krzyżówka, to ptak z rodziny kaczkowatych.

Występowanie

kaczki-krzyzowki-1Krzyżówka występuje praktyczne na terenie całej Europy i nie tylko. Krzyżówki występują praktycznie na terenie całej półkuli północnej. Warto dodać, że krzyżówka sztucznie została przeniesiona do Australii i Nowej Zlelandii. Jest gatunkiem występującym powszechnie – nie jest zagrożona wyginięciem, nie podlega więc ochronie gatunkowej, mało tego – w pewnych okresach, dozwolone jest polowanie na krzyżówki, z czego myśliwi skrzętnie korzystają.

Krzyżówka jest ptakiem, od którego wywodzą się popularne nie tylko w Polsce kaczki domowe.

Na dalekiej północy, występuje tylko w niektórych porach roku, najczęściej oczywiście w czasie letnim. Ogólnie rzecz biorąc jest ptakiem wędrownym, bardzo często jednak można zauważyć to, że pozostaje w jednym miejscu na dłużej.

kaczka-krzyzowka-2Gniazda buduje przede wszystkim w trawie, ale z uwagi na grożące jej niebezpieczeństwa, nierzadko decyduje się na zakładanie gniazd na niewielkich drzewach. Znane są też przypadki zakładania gniazd w pobliżu siedzib ludzkich – najdziwniejsze i bardzo popularne miejsca, to skrzynki z kwiatami, znajdujące się na balkonach mieszkań i domów. Gniazdo przypomina niewielką miseczkę. Podstawowym budulcem gniazd jest trawa oraz mech. W charakterze wyściółki swoich gniazd, kaczki krzyżówki stosują bardzo delikatne piórka.Lęgi

Kaczki krzyżówki składają tylko jeden lęg w roku. Kaczka składa od 8 do 12 jaj, czasami nawet ponad 14. Czasami wysiadywane jajka, pochodzą od dwóch samic. Kaczka wysiaduje jajka około miesiąca. Młode po wykluciu się, przebywają w gnieździe około 60 dni, później następuje powolna nauka latania. Młode zdolność do rozmnażania się, zyskują już po roku.

Kaczka krzyżówka, jest jedną z bardziej popularnych kaczek, występujących w Polsce i nie tylko. Jej populację szacuje się w milionach sztuk.

Wygląd

kaczka4Krzyżówki są ptakami o dość charakterystycznym ubarwieniu. Samiec w szacie godowej ma głowę o charakterystycznym zielonkawym ubarwieniu. Dziób pomarańczowy, nogi również.

W przypadku samic, ubarwienie jest całkowicie inne i mniej kontrastowe niż ubarwienie samca, po prostu nieco bardziej bledsze. Krzyżówka jest ptakiem kwalifikowanym jako średni Długość ciała krzyżówki, to kilkadziesiąt centymetrów, skrzydła w rozstawie sięgają prawie metra. Waga krzyżówki to nawet 1,5 kg

Ciekawostka jest długowieczność tych ptaków. Najstarsze krzyżówki, których wiek został oficjalnie potwierdzony, miały 29 lat.

Pokarm

Kaczka krzyżówka jest wszystkożerna, jednak z reguły decyduje się na pokarmy pochodzenia roślinnego. Bardzo dobrze radzi sobie w wodzie – pływa i również na powierzchni wody poszukuje jedzenia. Co charakterystyczne, nie nurkuje, ale zanurza przednią część ciała i w ten sposób zdobycia pokarm znajdujący się w wodzie.