bogatka1Bogatka to ptak, którego nazwa wielu osobom po prostu bardzo niewiele mówi. Ten ptak to jednak nic innego, jak rodzaj znanej i lubianej u nas sikorki. Określany jest jako największa sikorka występująca w Polsce. Nieco mniejsza od wróbla, o długości ciała, nie przekraczającej 15 centymetrów, charakteryzuje się klasycznym ubarwieniem – większość piór jest w odcieniu żółtym, u dołu można zauważyć przebiegający przez całą długość sikorki, czarny pas. Policzki białe, szarawe nogi, komponujące się z kolorem znacznej części skrzydeł.

Oprócz powszechnego występowania w Polsce, sikorki bogatki można spotkać w znacznej części Europy.

bogatka2Charakterystyczne dla sikorek bogatek jest to, że ćwierkają, wydając z siebie piękne głosy. Repertuar bogatki jest wyjątkowo rozbudowany. Warto dodać, że tak ten żyje praktycznie na terenie całej Polski.Bogatka zasiedla przede wszystkim alejki, osiedla, skupiska leśne, umiejscowione w miastach, parki i inne podobne miejsca.

Sikorka bogatka jest licznym ptakiem lęgowym. Nie zakłada gniazd, najczęściej zajmuje stare dziuple w drzewach, oraz korzysta z budek lęgowych. Żywi się różnego rodzaju niewielkimi robakami i pająkami. Bardzo chętnie również zjada różnego rodzaju pokarm roślinny – różnego rodzaju nasiona i fragmenty roślin. Nie można pominąć faktu dokarmiania sikorek zimą. Jest gatunkiem osiadłym – zimuje na miejscu, nie odlatując do innych krajów.

W Polsce jest gatunkiem podlegającym ochronie gatunkowej.