trzemielojad1

trzemielojad2

trzemielojad3

Trzmielojad, określany nierzadko również jako pszczołojad, to ptak wędrowny znacznej wielkości. Wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych.

Wygląd zewnętrzny

Długość ciała około 60 cm, rozpiętość skrzydeł nawet 160 cm . Upierzenie obu płci jest dość podobne, z tym, że samica charakteryzuje się ciemniejszym upierzeniem głowy. Upierzenie ciała trzmielojada jest zmienne – od jasnobrązowego, do ciemnobrązowego. Dół ciała ptaka, zawsze jest o wiele jaśniejszy od górnej części.

Występowanie

Trzmielojad występuje praktycznie w całej Europie, z wyłączeniem północnych jej części, oraz Wysp Brytyjskich. Można również go znaleźć w rejonie Azji, nawet na Syberii. Oczywiście występuje również w Polsce, choć jego rozmieszczenie nie jest regularne. Amatorom trudno to stwierdzić, powszechnie bowiem trzmielojad mylony jest z myszołowem. Najczęściej występuje w południowej i wschodniej Polsce. Na zachodzie naszego kraju, szczególnie w Wielkopolsce uznawany jest jako ptak bardzo nieliczny.

Co bardzo istotne – jest to ptak wędrowny, odbywający wyjątkowo długie wędrówki. Zimuje w Afryce. Przylatuje w kwietniu a najpóźniej w maju. Odlatuje jesienią – najczęściej w październiku.

Gniazda zakłada w lasach – głównie na drzewach iglastych. Buduje je od podstaw, albo zajmuje opuszczone gniazda takich ptaków jak myszołów, a nawet wrona.



Pożywienie

Jak sama nazwa wskazuje, trzmielojad żywi się takimi owadami jak trzmiele, osy czy szerszenie. Co bardzo interesujące – jest ptakiem, który atakując, nierzadko zajmuje całe gniazdo, rozrywa je i wyjada owady. Nierzadko, korzystając z silnych pazurów, porywa całe gniazda tych owadów i wyjada je w innym miejscu. Jest odporny na użądlenia – pióra ptaka układają się w swego rodzaju pancerz, chroniący całe ciało ptaka, dlatego – w przeciwieństwie do innych ptaków, trzmielojad nie ma miejsc, w których upierzenie jest minimalne.

Lęgi

Ptak wyprowadzka 1 lęg w roku. Samica składa maksymalnie 2 jaja, w odstępie 3 dni. Wysiadywanie trwa około 35 dni. Co istotne – bierze w tym udział i samiec i samica, aczkolwiek przez dłuższy czas wysiaduje jajka samica. Młode pozostają w gnieździe przez 1,5 miesiąca. W tym czasie samiec przynosi im pokarm, złożony przede wszystkim z plastrów wyciągniętych z gniazd os czy szerszeni. Plastry zawierają larwy, których wygrzebywania młode się uczą. Po upływie wskazanego czasu, młode opuszczają gniazdo i uczą się polować, jednak przez około 2 tygodnie powracają do niego – w gnieździe rodzice zostawiają im pokarm.

Trzmielojad jest gatunkiem, którego liczebność w Polsce ocenia się na 2000 sztuk. Jest ptakiem podlegającym ochronie gatunkowej.