szpakSzpak to ptak, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Ten gatunek ptaka z rodziny szpakowatych, występuje w Polsce powszechnie – warto poznać go bliżej.

Wygląd

Szpak jest ptakiem o długości ciała wynoszącej około 22 cm . Długość jednego skrzydła, to około 13 cm. Szpak nie jest ptakiem ciężkim – jego średni ciężar to 75 gram. Charakteryzuje się charakterystycznymi skrzydłami i krótkim ogonem. Ubarwienie szpaka wielu osobom kojarzy się wprost – jest czarne, nie zawsze jednak tak jest do końca. Szpak rzeczywiście jest czarny, ale na jego piórach można dostrzec białe perełki. Szczególnie widoczne są w okresie jesiennym. Charakterystyczną cechą upierzenia szpaka, jest metaliczny połysk piór. W okresie godowym, ptak charakteryzuje się żółtym dziobem i czerwonymi nogami. Ptaki młodsze wyglądają niego inaczej – są szare, z czasem zmienią kolor piór na czarne.

Występowanie

szpak2Szpaki zakładają gniazda tam, gdzie istnieje możliwość odpowiadającą ich oczekiwaniom. Może to być dziura w drzewie, może to być również sztuczna budka lęgowa, czy też zakamarki zadaszenia domów. Nie spotyka się szpaków w gęstych lasach – występują raczej na terenach bardziej otwartych. Szpak jest ptakiem wędrownym. Szpaki występujące w Polsce, na zimę odlatują do Europy Zachodniej, najczęściej kierując się w jej cieplejsze rejony, takie jak Hiszpania czy Portugalia. Niekiedy szpaki kierują się nawet do północnej Afryki.

Pożywienie

Szpak żeruje przede wszystkim na otwartych przestrzeniach łąk i innych miejsc porośniętych trawą. Przez większą część roku, szpak żeruje, zjadając różnego rodzaju owady, niszcząc stonkę i inne niepotrzebne szkodniki, można więc byłoby posunąć się do stwierdzenia, że jest to ptak wyjątkowo przydatny. Niestety młode szpaki, gustują w innym pożywieniu – żywią się jagodami, drobnymi borówkami i wszelkim pokarmem roślinnym. Częsta czynią ogromne szkody w sadownictwie – wiśnie, czereśnie, a nawet jabłka – wszystkie te owoce są chętnie zjadane, lub choć uszkadzane przez szpaki, co powoduje wiele namacalnych strat finansowych. Nie jest w tym momencie pozytywną wiadomością fakt, iż szpak występuje przede wszystkim stadnie. W miejscach noclegowych stada niekiedy osiągają kilka tysięcy osobników, jeśli więc pojawiają się w sadach i w miejscach uprawiania roślin, z reguły również robią to w grupie, więc zniszczenia są większe.



Wylęg

Szpak wyprowadza w ciągu roku maksymalnie 2 lęgi. Pierwszy rozpoczyna się w maju. Szpak znosi 3-6 jaj, które charakteryzują się czysto niebieską barwą. Wysiadują je na zmianę samiec i samica – trwa to przez 14 dni. W ciągu kolejnych 3 tygodni, młode przebywają w gnieździe, po tym czasie następuje powolna nauka latania, aż w końcu młode opuszczają gniazdo.

Rodzaje

Szpak to ptak, który występuje w kilku podgatunkach. Wśród szpaków można wyróżnić między innymi takie gatunki jak.

Szpak daurski

Występuje przede wszystkim w Chinach Nieznacznie mniejszy od szpaków występujących w Polsce i inaczej ubarwiony.

Szpak jednobarwny

Szpak jednobarwny, jak sama nazwa wskazuje ma jeden kolor ubarwienia piór. Oczywiście jest to kolor czarny, bez perełkowych odcieni. Występuje na Półwyspie Pirenejskim, Sardynii, Sycylii i w okolicach tych miejsc.

Szpak szary

Szpak szary występuje na Dalekim Wschodzie. Ubarwienie piór jest w zależności od płci ptaka – albo bardzo szare, albo szare tylko we fragmentach. Poza różnicami w upierzeniu, jest ptakiem podobnym do tych, które mieszkają w naszym kraju.