golab2Gołąb miejski to ptak, który pochodzi od dzikiego gołębia skalnego. Najczęściej nie różni się od niego lub różnice pomiędzy nimi są nieznaczne. Niekiedy jednak, na skutek mieszania się z różnymi rasami gołębi domowych, różnią się dość sporo od gołębi, od których pochodzą.

Jak sama nazwa wskazuje, domem gołębia miejskiego są miasta. Charakterystyczne jest to, że preferuje duże miasta i starą zabudowę. W niewielkich miasteczkach praktycznie niespotykany. Taka sytuacja występuje praktyczne w całej Polsce. Jak przystało na mieszkańca miasta, nie wybiera drzew na miejsce zbudowania gniazda. Najczęściej decyduje się na to, by wybudować je w lub przy budynkach mieszkalnych lub innych. Gniazdo jest misterną konstrukcją splecioną z gałązek, sznurków, suchych traw, słomy i wielu innych rzeczy. Z reguły są to gniazda występujące w ilościach kilku sztuk. Rzadko który gołąb gniazduje samotnie.



Żywienie

Gołąb miejski jest ptakiem, który żywi się nasionami i innymi elementami pochodzącymi z roślin, fakt dokarmiania ich przez ludzi powoduje jednak, że często wybiera produkty wyprodukowane przez człowieka, chętnie zjadając chleb czy bułki.

Lęgi

golab3Samica gołębia składa 2 białe jaja, które wysiaduje przez niespełna 3 tygodnie. Młode po wykluciu się, przebywają w gnieździe jeszcze przez około 5 tygodni, w tym czasie są karmione przez samice, samiec młodych nie karmi. Po 5 tygodniach, gołębie uzyskują lotność i odlatują ze swojego gniazda. Ptak jest ptakiem osiadłym – nie odlatuje na zimę, zimuje w Polsce. Co istotne, jest gatunkiem podlegającym ochronie gatunkowej.

Występuje dość powszechnie, nie tylko w Polsce. Populacja tych gołębi sięga praktyczne całej Europy i znacznej części Azji. Nie występuje praktycznie w krajach, w których jest wyjątkowo gorąco, dlatego między innymi próżno szukać go w Grecji czy w takich krajach jak Włochy czy też Hiszpania.