Kwiczoł to dość oryginalny ptak, którego nazwę słyszał prawie każdy z nas, jednak niewiele osób miało okazje tego ptaka zobaczyć na żywo, w Polsce występuje bowiem niezbyt często, w niektórych rejonach wręcz bardzo rzadko.
Pochodzenie
Kwiczoł jest niewielkim ptakiem wędrownym, pochodzącym z rodziny drozdów. Występuje na terenie znacznej części Europy oraz na terenie części Azji. Spotykany jest od zachodnich granic Europy do okolic Syberii. Widywany także w Azji Mniejszej i w Indiach. Jeszcze kilkaset lat temu, w Polsce występował nielicznie – znane są przypadki występowania jedynie na Mazurach. Z czasem populacja tych ptaków się zwiększyła do sporych ilości – dziś można go spotkać praktyczne w całej Polsce. Nie są to jednak ptaki występujące bardzo często, jednak widoczne. Charakterystyczne jest to, że w czasie przelotów jest dość liczny – kwiczoły występują wtedy w grupach sięgających ponad 100 ptaków W Polsce gniazda kwiczoła można znaleźć w sklepieniach drzew, na poziomo biegnących gałęziach, lub w rozwidleniu pni. Gniazdo zbudowane jest z elementów trawy i innych roślin i oblepione gliną. Z reguły gniazda występują na wysokości 5-7 metrów. Obecnie bardzo często zakłada swoje gniazda w niewielkim oddaleniu od siedzib ludzkich. Widywane były w parkach, na alejkach czy drzewach rosnących w mieście. W przypadku braku możliwości wybudowania gniazda na drzewie, korzysta z ustronnych miejsc w budynkach rolniczych i innych podobnych miejscach. Widywany jest również na drzewach rosnących na cmentarzach.
Kwiczoły występują pojedynczo, lub stadnie. W tym drugim przypadku kolonie są dość luźne a liczba ptaków oscyluje wokół liczby 50.
Wygląd
Z wyglądu kwiczoł przypomina kosa. Obie płcie wyglądają praktyczne tak samo, samice mają ubarwienie bardziej wyraźne. Upierzenie kwiczoła jest trójbarwne. Szary kolor piór na głowie, kontrastuje z brązowym grzbietem, oraz z wierzchem skrzydeł. Ogon jest czarno – brunatny. W locie można zauważyć biały spód skrzydeł. Młode kwiczoły maja bardziej brązowe upierzenie, które z czasem zmienia się w opisane powyżej.
Ptak mierzy około 27 centymetrów, rozpiętość skrzydeł sięga około 45 centymetrów. Nie jest ptakiem ciężkim – waży około dziesięciu dekagramów.
Pożywienie
Kwiczoły żywią się produktami pochodzenia zwierzęcego. W menu tych ptaków można znaleźć dżdżownice, owady, drobne skorupiaki i wiele innych. Część pożywienia, kwiczoł wygrzebuje z ziemi. Jeśli chodzi o produkty pochodzenia roślinnego, z reguły odżywia się nasionami oraz pędami roślin. Jesienią i zimą zjada miękkie owoce- jest wielkim fanem takich owoców jak jabłka. Chętnie gustuje również w głogu i jarzębinie.
Lęgi
Samica wyprowadza najczęściej jeden lęg, choć zdarza się, że i dwa. Pierwszy w okolicach miesiąca kwietna, drugi najczęściej w czerwcu. Samica składa do 6 jaj, które posiadają charakterystyczny bladoniebieski kolor. Wysiaduje je przez dwa tygodnie. Młode kwiczoły opuszczają gniazda po około 2 tygodniach. Z reguły są jeszcze nielotne – biegają po ziemi, pod kontrolą rodziców, którzy jednak pozostają w ukryciu. Z reguły nie obawiają się ludzi. Po dwóch tygodniach ich samodzielność jest o wiele większa, choć zdarza się, że i po tym czasie są jeszcze dokarmiane.
W Polsce są to ptaki podlegające ścisłej ochronie gatunkowej.