krogulec1

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

krogulec3

Krogulec zwyczajny to średniej wielkości ptak, z rodziny jastrzębiowatych.

Występowanie
Krogulec zwyczajny to jeden z najliczniej występujących w naszym regionie ptaków szponiastych. Występuje zarówno w znacznej części Europy jak i w znacznej części Azji. Krogulec zwyczajny występuje również w Afryce, jednak region, w którym bytuje, ogranicza się do Afryki Północnej.

Krogulec występuje także w naszym kraju, Jest określany jako dość nieliczny ptak łęgowy. Występuje przede wszystkim na terenach niżowych, jednak nie jest to generalna zasada. Najczęściej pojawia się na wschodzie kraju, dość rzadko, ale jednak występuje również na wybrzeżu.

Swoje gniazda krogulec lokuje przede wszystkim na takich drzewach jak jodła czy modrzew, na gałęziach położonych dość nisko i odchodzących od pnia. Konstrukcja gniazda to przede wszystkim gałęzie i świeże gałązki. Z uwagi na pierzenie się samicy, bardzo często wyściółką są właśnie pióra samicy. Co rok krogulce budują nowe gniazda



Wygląd
Samica krogulca jest zauważanie większa od samca. Widoczne są również różnice w upierzeniu. U bardziej jaskarawie ubarwionego samca, występuje wierzch ciała w odcieniu niebiesko – szarym, samica natomiast jest po prostu szara. Dolna część ciała samicy i samca jest po prostu biaława – nie ma tutaj specjalnych różnic.

Lęgi
Krogulec wyprowadza jeden lęg w roku, składając 3-6 jaj. Jaja wysiadywane są przez około 33 dni. Liczna piskląt zależna jest między innymi od wieku samicy i jej stanu zdrowia. Po wykluciu się, młode pozostają w gnieździe. Przez 24 dni karmi je matka, między innymi robiąc wszystko, by doprowadzić do wyuczenia młodych metod atakowania. Między innymi zmusza ptaki do atakowania jej samej, trzymającej w dziobie mięso.

Młode pozostają w miejscu narodzenia przez około 35 dni, w ostatnich dniach przebywania w gnieździe, ucząc się latania i polowania.

W Polsce ptak jest objęty całkowitą ochroną gatunkową.