Home » Gołąb miejski

Gołąb miejski

golab2Gołąb miejski to ptak, który pochodzi od dzikiego gołębia skalnego. Najczęściej nie różni się od niego lub różnice pomiędzy nimi są nieznaczne. Niekiedy jednak, na skutek mieszania się z różnymi rasami gołębi domowych, różnią się dość sporo od gołębi, od których pochodzą.

Jak sama nazwa wskazuje, domem gołębia miejskiego są miasta. Charakterystyczne jest to, że preferuje duże miasta i starą zabudowę. W niewielkich miasteczkach praktycznie niespotykany. Taka sytuacja występuje praktyczne w całej Polsce. Jak przystało na mieszkańca miasta, nie wybiera drzew na miejsce zbudowania gniazda. Najczęściej decyduje się na to, by wybudować je w lub przy budynkach mieszkalnych lub innych. Gniazdo jest misterną konstrukcją splecioną z gałązek, sznurków, suchych traw, słomy i wielu innych rzeczy. Z reguły są to gniazda występujące w ilościach kilku sztuk. Rzadko który gołąb gniazduje samotnie.

Żywienie

Gołąb miejski jest ptakiem, który żywi się nasionami i innymi elementami pochodzącymi z roślin, fakt dokarmiania ich przez ludzi powoduje jednak, że często wybiera produkty wyprodukowane przez człowieka, chętnie zjadając chleb czy bułki.

Lęgi

golab3Samica gołębia składa 2 białe jaja, które wysiaduje przez niespełna 3 tygodnie. Młode po wykluciu się, przebywają w gnieździe jeszcze przez około 5 tygodni, w tym czasie są karmione przez samice, samiec młodych nie karmi. Po 5 tygodniach, gołębie uzyskują lotność i odlatują ze swojego gniazda. Ptak jest ptakiem osiadłym – nie odlatuje na zimę, zimuje w Polsce. Co istotne, jest gatunkiem podlegającym ochronie gatunkowej.

Występuje dość powszechnie, nie tylko w Polsce. Populacja tych gołębi sięga praktyczne całej Europy i znacznej części Azji. Nie występuje praktycznie w krajach, w których jest wyjątkowo gorąco, dlatego między innymi próżno szukać go w Grecji czy w takich krajach jak Włochy czy też Hiszpania.

Dodaj komentarz